2011 SOFTBALL PLAYOFFS

 

(Updated:   Saturday, July 23, 2011)

 

WEEK 1 June 26

WEEK 1 June 26

Round  - 1

Team

Score

Field

Round - 2

 

Team

Score

Field

 

Winners Bracket

Game 1

1-Shaare Torah Silver

17

Darnestown

Game 9

1-Shaare Torah Silver

13

Darnestown

 

16-B'nai Israel Blue

7

 

8-Beth El Grey

10

 

 

 

 

 

 

Game 2

8-Beth El Grey

13

Glenn Hills

Game 10

2-Har Shalom

7

Falls Road

 

9-Beth Ami Blue

9

 

 

7-BSO White

12

 

 

 

 

 

 

Game 3

2-Har Shalom

17

Falls Road

Game 11

3-BSO Purple

14

Greenwood

 

15-Norbeck

16

 

 

6-B'nai Israel White

2

 

 

 

 

 

 

Game 4

7-BSO White

17

Tilden CENTER

Game 12

4-Washington Hebrew

16

North Chevy Chase

 

10-B'nai Tzedek

4

 

 

5-Beth El Blue

7

 

 

Losers Bracket

Game 5

3-BSO Purple

W

Greenwood

Game 13

16-B'nai Israel Blue

10

Glenn Hills

 

14-Oseh Shalom Blue

L

 

 

9-Beth Ami Blue

5

 

 

 

 

 

 

 

Game 6

6-B'nai Israel White

10

Manor Oak

Game 14

15-Norbeck

26

Tilden CENTER

 

11-Beth Ami Red

7

 

 

10-B'nai Tzedek

13

 

 

 

 

 

 

 

Game 7

4-Washington Hebrew

17

North Chevy Chase

Game 15

14-Oseh Shalom Blue

19

Manor Oak

 

13-Temple Emanuel

9

 

 

11-Beth Ami Red

7

 

 

 

 

 

 

 

Game 8

5-Beth El Blue

18

Tilden WOODS

Game 16

13-Temple Emanuel

5

Tilden WOODS

 

12-Ohr Kodesh

16

 

 

12-Ohr Kodesh

18

 


  NOTE:  Tilden CENTER is at 6300 Tilden Lane; Tilden WOODS is at 6800 Tilden Lane

 

 

 

                                    WEEK 2 July 10                                                                                WEEK 2 July 10

Round - 3

Team

Score

Field

Round - 4

Team

Score

Field

 

 

Winner Bracket

Winner Bracket

Game 17

1-Shaare Torah Silver

6

 Darnestown

Game 23

4-Washington Hebrew

20

 Darnestown

 

4-Washington Hebrew

10

 

 

7-BSO White

5

 

 

Game 18

3-BSO Purple

6

 Mill Creek

 

 

7-BSO White

26

 

 

Loser Bracket

Game 19

8-Beth El Grey

19

 Johnson Park

 

12-Ohr Kodesh

11

 

Loser Bracket 

 

Game 20

2-Har Shalom

16

 Falls Road

Game 24

1-Shaare Torah Silver

18

Tilden Center

 

14-Oseh Shalom Blue

3

 

 

6-B'nai Israel White

6

 

Game 21

6-B'nai Israel White

16

 Tilden Center

Game 25

3-BSO Purple

8

Johnson Park

 

15-Norbeck

14

 

 

2-Har Shalom

4

 

Game 22

5-Beth El Blue

11

 Glenn Hills

Game 26

8-Beth El Grey

10

Glenn Hills

 

16-B'nai Israel Blue

9

 

 

5-Beth El Blue

5


 

WEEK 3 July 17

WEEK 3 July 17

Round - 5

Team

Score

Field

Round - 6

Team

Score

Field

 

 

Winner Bracket

Winner Bracket

 

4-Washington Hebrew

BYE

 

 

 4-Washington Hebrew

BYE

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Loser Bracket

Loser Bracket

Game 27

7-BSO White

18

Game 29

7-BSO White

14

 

8-Beth El Grey

6

 

3-BSO Purple

12

 

Game 28

1-Shaare Torah Silver

L

 

3-BSO Purple

W

 

 

WEEK 4 July 24 Championship Game(s)

Round - 7

Team

Score

Field

Round - 8

Team

Score

Field

Game 30

4-Washington Hebrew

W

North Chevy Chase

Game 31

4-Washington Hebrew

North Chevy Chase

7-BSO White

Forfeit

If Needed

7-BSO White

 

Note: The Winner of game 29 (the Loser bracket champ) must win two straight against Winner bracket champ (Game 23 winner) to win the CHAMPIONSHIP.