Single Elimination 2017 Playoff Schedule Double Elimination 2017 Playoff Schedule
Starting at 8:15 am (55 minute time limit - Mercy rule in place) Starting at 9:15 am (65 minute time limit - Mercy rule in place) Starting at 10:30 am (65 minute time limit - Mercy rule in place)
WEEK 1 June 18 WEEK 1 June 18 WEEK 1 June 18
Round 1 Team Score Field Round 1 Team Score Field Round 1 Team Score Field
Single Elimination -  Double Elimination Double Elimination
Game 1 16 Temple Shalom   Darnestown Game 4 1 Washington Hebrew 15 Darnestown Winners Bracket
  17 Temple Emanual W     17 Temple Emanual 2   Game 12 1 Washington Hebrew 32 Darnestown
    9 Beth Shalom 5  
Game 5 8 BSO Purple 8 Glen Hills          
  9 Beth Shalom 10   Game 13 2 Temple Isaiah/YISE 8 Layhill 2
    7 Shaare Tefilah 14  
Single Elimination -  Game 6 2 Temple Isaiah/YISE W Layhill 2          
Game 2 15 Beth Ami Blue W Layhill 2   15 Beth Ami Blue     Game 14 3 BSO Blue 22 Manor Oak
  18 Ohev Shalom         11 Bnai Israel 11  
Game 7 7 Shaare Tefilah 17 Layhill 4          
  10 Beth Ami Red 4   Game 15 5 Shaare Torah Blue 14 Cashell
            4 Norbeck 15  
Single Elimination -  Game 8 3 BSO Blue 24 Manor Oak  
Game 3 14 Beth El 24 Manor Oak   14 Beth El 15   Losers Bracket
  19 Washington Hebrew 2 8              
Game 9  6 Shaare Torah White 1 Greenwood Game 16 17 Temple Emanual 7 Glenn Hills
            11 Bnai Israel 12     8 BSO Purple 19  
                     
  Game 10 4 Norbeck 12 Cashell Game 17 15 Beth Ami Blue 21 Layhill 4
          13 Bnai Tzedek 11     10 Beth Ami Red 14  
           
          Game 11 5 Shaare Torah Blue 12 Norbeck East Game 18 14 Beth El 12 Greenwood
            12 Har Shalom 11     6 Shaare Torah White 15  
                   
                      Game 19 13 Bnai Tzedek 17 Norbeck East
                        12 Har Shalom 9  
                   
WEEK 2 June 25 WEEK 2 June 25    
Round - 3 Team Score Field Round - 4 Team Score Field        
           
Winner Bracket Winner Bracket    
Game 20 1 Washington Hebrew East Norbeck Game 26 Winner 20   East Norbeck        
  4 Norbeck     Winner 21            
  Loser Bracket    
Game 21 7 Shaare Tefilah Layhill 2 Game 27 Loser 20   Cashell        
  3 BSO Blue     Winner 25            
       
Loser Bracket Game 28 2 Temple Isaiah/YISE   Cabin John 1        
Game 22 9 Beth Shalom Layhill 4   Winner 24            
  6 Shaare Torah White              
  Game 29 Winner 22   Layhill 2          
Game 23 2 Temple Isaiah/YISE W   Loser 21              
  13 Bnai Tzedek            
                       
Game 24 5 Shaare Torah Blue Cabin John 1                    
  15 Beth Ami Blue                        
                     
Game 25 11 Bnai Israel Cashell                    
  8 BSO Purple